Kategorie
Wiadomości

Aspiranci do diakonatu stałego rozpoczęli okres propedeutyczny

Po zakończonym miesięcznym naborze do Ośrodka Formacji Diakonów Stałych Diecezji Bydgoskiej, siedmiu mężczyzn zostało przyjętych przez Biskupa Bydgoskiego do rozpoczęcia okresu propedeutycznego, w którym poprzez momenty refleksji i konfrontacji, sprzyjające obiektywnemu rozeznaniu, uważnie rozpoznawać będą swoje powołanie do diakonatu stałego.

Jest to czas, w którym aspiranci zostaną wprowadzeni w głębsze poznanie duchowości i urzędu diakonatu, aby świadomie wejść w kolejny etap przygotowań. Odpowiedzialni za formację towarzyszyć im będą w tym czasie podczas spotkań i dni skupienia, gwarantując tym samym, zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej, odpowiedni rytm spotkań formacyjnych i modlitewnych, do których zaproszone są także małżonki aspirantów. Jednym z pierwszych spotkań, po dniu skupienia, który poprowadził ojciec duchowny OFDS ks. Waldemar Różycki, była możliwość wysłuchania konferencji poprowadzonej przez diakona Waldemara Rozynkowskiego z Diecezji Toruńskiej. Aspiranci wraz z małżonkami uczestniczyli także w niedzielnym dniu skupienia, słuchając konferencji ojca duchownego i trwając na wspólnej modlitwie i rozważaniu słowa Bożego.

            Aspiranci, którzy zgłosili się do Ośrodka, odbyli spotkania z odpowiedzialnymi za formację – pierwszym z nich było spotkanie z dyrektorem OFDS w obecności małżonki i księdza proboszcza, a kolejne – po wstępnym rozeznaniu – indywidualne spotkanie z wicedyrektorem, które miało na celu wykluczyć już na tym etapie wszelkie przeszkody oraz nieprawidłowości do święceń diakonatu oraz zadośćuczynić formalnym wymogom, związanym ze złożeniem potrzebnych dokumentów.

10 marca 2025 r., po zapoznaniu się z opinią zespołu formatorów, Biskup Bydgoski podjął decyzję o przyjęciu siedmiu mężczyzn do rozpoczęcia formacji. Czas ten, który potrwa do jesieni tego roku, pomoże aspirantom podjąć decyzję o wejściu w okres kandydatury do święceń, złączonym z odbyciem studium teologii oraz praktyk związanych z posługą miłosierdzia.

W związku z pojawiającymi się w opinii publicznej, szczególnie w mediach, niekompetentnymi artykułami i wypowiedziami, jakoby diakoni stali mieli „uzupełnić braki kapłanów w parafiach”, czy też jako „półksięża” zastąpić ich w prowadzeniu duszpasterstwa, należy przypomnieć, że od czasu Soboru Watykańskiego II Kościół łaciński przywrócił diakonat jako właściwy i trwały stopień hierarchiczny (Konstytucja Lumen gentium, n. 29). Diakonat stały, który może być udzielany żonatym mężczyznom, stanowi znaczne wzbogacenie posłania Kościoła. Istotnie, jest czymś właściwym i pożytecznym, by mężczyźni, którzy pełnią w Kościele prawdziwie posługę diakona, czy to w życiu liturgicznym i duszpasterskim, czy to w pracy społecznej i charytatywnej, byli umacniani przez obrzęd włożenia rąk przekazany tradycją apostolską i złączeni ściślej z ołtarzem, aby przez sakramentalną łaskę diakonatu mogli skuteczniej wykonywać swoją służbę (Dekret Ad gentes, n. 16)– czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego (n. 1571). Diakoni stali nie są wyświęcani do kapłaństwa, lecz do posługi i stanowić będą w Diecezji Bydgoskiej naturalny stopień sakramentu święceń, który obok prezbiteratu i episkopatu został ustanowiony już w czasach apostolskich, służąc przede wszystkim swojemu biskupowi w realizacji posługi caritas. Aspiranci i ich rodziny polecają się modlitwie diecezjan.